Komputery

Jak wybrać komputer?

Wraz z postępem technologicznym powoli zacierają się granice pomiędzy komputerem stacjonarnym a laptopem. Każdy z nich ma jednak swoje plusy i minusy. Komputery są mniej mobilne przez swoje duże gabaryty, natomiast laptopy mogą być niewygodne w użytkowaniu przez swoje małe ekrany. Porównując te dwa typy urządzeń o zbliżonych parametrach, zdecydowanie wygrywa komputer stacjonarny. Jaki komputer wybrać, aby spełnił wszystkie oczekiwania?

Cel zakupu komputera

Trzeba na początku zastanowić się, do czego jest on nam właściwie potrzebny. Na zupełnie inne parametry zwraca uwagę zapalony gracz, grafik oraz głowa rodziny, która będzie na sprzęcie jedynie czerpać rozrywkę. Wbrew pozorom, jest to niesamowicie ważne, ponieważ na zacinającym się sprzęcie, lub nawet takim, który często się wiesza i utrudnia pracę, ciężko jest cokolwiek stworzyć. Istnieje nawet ryzyko utraty części lub całych danych oraz efektu, na który pracowało się godzinami. A nikt nie chciał by zaczynać wszystkiego od nowa.

Zakup w częściach albo na gotowe

Najlepszą opcją będzie samodzielne złożenie komputera. Wtedy mamy pewność, że w stu procentach będzie nam odpowiadał i będziemy korzystać z niego z przyjemnością. Jednak trzeba bardzo dobrze znać się na sprzęcie lub mieć zaufaną osobę, która posiada szeroką wiedzę na ten temat. Dlatego niestety nie każdy może skorzystać z tej ciekawej opcji. Z drugiej strony, niesamowicie może kusić personalizacja sprzętu do własnego gustu i zadań, jakie ma spełniać.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Oczywiście, najważniejszy jest procesor. Im nowszy i lepszy, tym dłużej posłuży nam komputer bez potrzeby jego zmiany. Dla grafików i fotografów ważna będzie także karta graficzna, a dla dźwiękowców…karta dźwiękowa. Jest to dosyć intuicyjne, warto śledzić rankingi najlepszych modeli i wybrać idealny komputer dla siebie.

Pamięć RAM

Na niej nie warto oszczędzać. Im większa pamięć, tym więcej programów w tle będzie mogło pracować jednocześnie przy zachowaniu całkowitej płynności. Coraz jej większe wartości są wymagane przy instalacji premierowych gier, więc 6 GB w dzisiejszych czasach to minimum. Mimo, ze nie planujemy przeznaczyć naszego komputera tylko do tego celu, czasami każdy lubi sobie pograć i w ten sposób odstresować się, a niskie pamięci RAM mogłyby utrudnić to zadanie. Jedynie starsze gry działają na niższych wymaganiach, niż jest to dzisiaj w standardzie, więc w takim wypadku trzeba by było zadowolić się starszymi wersjami.

Na koniec

To są jedynie podstawy, jakie musimy znać. Jest szereg opcji i funkcji, na jakie należy zwrócić uwagę przy kupnie komputera, począwszy od wielkości ekranu, ilości gniazd USB oraz napędów CD, kończąc na bajeranckich dodatkach jak podświetlana klawiatura, która jest pomocna podczas pracy w ciemnym pomieszczeniu. Dodatkowo, bez znajomości i zagłębiania się w nowinki technologiczne, warto zaufać osobie, która się na tym zna. Jeśli szukamy sprzętu, nastawionego na daną pracę, szukajmy go właśnie wśród tego kręgu, który został na to specjalnie przygotowany. Wtedy zyskujemy pewność, że otrzymaliśmy produkt, który spełnia nasze wymagania.